top of page

שאלות נפוצות

 

ריכזנו כאן מאגר שאלות ותשובות שנתקלנו בהם במהלך הזמן שחלף. תוכלו להתרשם וללמוד מהתשובות שנתנו למתעניינים השונים. אם בכל זאת יש לך שאלה נוספת שאין לה מענה - נשמח לענות , פנו אלינו

איך מתנהלים הלימודים? כמה ימים בשבוע וכמה זמן בכל יום

בית הספר פועל 7 ימים בשבוע - כל השנה, בכפוף למגבלות מזג האוויר. בזמן קורס הטייס הפרטי - המתבצע בתנאי פנימייה וכקורס קבוצתי - אתה נמצא בתחומי בית הספר מבוקר עד סוף היום - בזמן שאינך בשיעור טיסה באוויר - אתה לומד על הקרקע ומכין עצמך לטיסות הבאות - הן בלימוד קבוצתי (תדריכי טיסה) ו/או בלימוד אישי על פי נושאי הטיסה ובהתאם להוראות המדריכים.

עד כמה מזג האויר משפיע ועלול לעכב את תהליך הלמידה ביחס למזג אויר שיש בארץ/ביוון ? 

מזג האויר לרוב נוח - טסים כ 300 יום בשנה. גם בחורף- טסים בימים שיש שלג אבל יש תנאי ראות טובים ואין קרח על המסלולים. גם ביוון יש ימי גשם או רוח שלא טסים בהם (אבל המחיר ביוון יקר יותר). בישראל יש הרבה ימים של רוח או אובך . יש להתכונן ולהיות מוכן לימים בהם לא טסים , ולכן זמן מוערך ל PPL הוא בין חודשיים לשלושה.

האם טסים בביה"ס הזה כל השנה או שבגלל מזג אוויר החורפי לא טסים כמה חודשים? איך מתמודדים עם זה? מה עושים בימים של מזג?

בית הספר טס בכל יום בו תנאי מזג האויר מתאימים לטיסה -כולל בחורף! 

בימים של מזג אוויר עושים מה שעושים בכל מקום -לא טסים ! כללי הטיסה ברורים לגמרי - אם לא מתקיימים תנאי VMC - תנאי טיסת ראיה - לא טסים בשדה בנשוב. 

האם אפשרי לעבוד תוך כדי בעבודה שלא קשורה כדי להחזיר חלק מהסכום?
(יש לי אזרחות אירופאית)

אתה לא נמצא במוסד סגור - אנחנו מבקשים את קורס ה PPL לעשות בתנאי פנימיה על מנת לייעל את התהליך ולזרז אותו. אחרי כן - אתה קובע את הקצב והאינטנסיביות, אבל מחוייב להופיע לפעילויות הקורס שלך על פי התוכנית והסילבוס. כמו כן אתה מחליט על מקום המגורים שלך - במלונית בבית הספר או עצמאי בכל מקום אחר. אם יש לך דרכון אירופאי - אתה חופשי למצוא עבודה ולווסת בין פרנסה וחובותיך במסלול ההכשרה.

הבנתי שמפקידים כסף לקופה בבית הספר וכך מתאפשר לטוס, חוץ מה5000 יורו הראשונים אפשר להפקיד כל סכום שרוצים בכל פעימה? 

סכום המינימום להפקדה הוא 5000 אירו. תוכל להפקיד סכום גדול יותר ולהבטיח לך "חסינות" מפני עליית מחירים בעתיד. בד"כ אם מפקידים כסף המספיק ל- 40 שעות טיסה לפחות מקבלים 5% הנחה במחיר שכירת המטוס. בכל מקרה - כל הפקדה היא של 5000 אירו לפחות !

מה קורה אם נרשמתי לקורס atpl ואיכשהו באמצע החלטתי להפסיק מכל סיבה שהיא , האם אני מחוייב להמשיך או שאני משלם על החלק היחסי שעברתי בקורס? 

לא. מחיר קורס תיאוריה ATPL הוא 2300 אירו. במידה ונרשמת אליו - הוא מנוכה מסכום הפקדון שהפקדת . בהסכם עליו אתה תחתום מוגדר בפירוש : במקרה של הפרת או הפסקת ההסכם/הלימודים - סכום אשר שולם עבור קורס תיאוריה לא יוחזר. כל מה שנשאר בקופה מתוך ה-5000 אירו בניכוי קורס התיאוריה ודמי אדמיניסטרציה ( 720 אירו לכל המסלול) יוחזר אליך ע"י בית הספר

מה קורה אם נרשמתי לקורס atpl ואיכשהו באמצע החלטתי להפסיק מכל סיבה שהיא , האם אני מחוייב להמשיך או שאני משלם על החלק היחסי שעברתי בקורס? 

לא. מחיר קורס תיאוריה ATPL הוא 2300 אירו. במידה ונרשמת אליו - הוא מנוכה מסכום הפקדון שהפקדת . בהסכם עליו אתה תחתום מוגדר בפירוש : במקרה של הפרת או הפסקת ההסכם/הלימודים - סכום אשר שולם עבור קורס תיאוריה לא יוחזר. כל מה שנשאר בקופה מתוך ה-5000 אירו בניכוי קורס התיאוריה ודמי אדמיניסטרציה ( 720 אירו לכל המסלול) יוחזר אליך ע"י בית הספר

מה קורה אם נרשמתי לקורס atpl ואיכשהו באמצע החלטתי להפסיק מכל סיבה שהיא , האם אני מחוייב להמשיך או שאני משלם על החלק היחסי שעברתי בקורס? 

לא. מחיר קורס תיאוריה ATPL הוא 2300 אירו. במידה ונרשמת אליו - הוא מנוכה מסכום הפקדון שהפקדת . בהסכם עליו אתה תחתום מוגדר בפירוש : במקרה של הפרת או הפסקת ההסכם/הלימודים - סכום אשר שולם עבור קורס תיאוריה לא יוחזר. כל מה שנשאר בקופה מתוך ה-5000 אירו בניכוי קורס התיאוריה ודמי אדמיניסטרציה ( 720 אירו לכל המסלול) יוחזר אליך ע"י בית הספר

האם המגורים כוללים ארוחות? ואם לא מה העלות שלהן בערך? האם יש ארוחות כשרות או בית חבד באיזור?  

המגורים כוללים ארוחת בוקר בלבד. יש מטבחון מצוייד היטב לטובת התלמידים והם מבשלים לעצמם, כולל תא במקרר אישי. במסעדה ניתן לקנות ארוחות צהריים במחיר ממוצע של 3~4 אירו. הארוחות אינן כשרות.. 

    בית חבד וקהילה יהודית גדולה קיימת בפראג, 40 דקות נסיעה. היו לנו כבר תלמידים שומרי מסורת - תוכל לשוחח עימם. אחד מהם גר במלונית ובילה את סופי השבוע בפראג. השני נשוי וגר עם אשתו בפראג.

 

אילו עוד אפשרויות לינה יש חוץ מהמלונית  ?   

בית הספר מפעיל גם כן מלון חכור לטובת תלמידי בית הספר במרחק של כ 4 ק"מ מהשדה. במלון אותם תנאים כמו במלונית - אינטרנט, שירותי נקיון, מטבחון. בנוסף פועל שירות הסעות מהמלונית אל בית הספר בוקר וערב.

כמו בכל מקום בעולם - ניתן לחפש ולמצוא דירה שכורה בסביבה - בעיר הקרובה , בנשוב, או בכפר הסמוך. זה מתבצע באופן עצמאי. יש כמובן גם מלונות בדרגות שונות בעיר הסמוכה, בנשוב.

לא הצלחתי להבין מה זה atpl עם 1500 שעות שכתוב באתר שלכם, מה זה התאוריה ומה ההבדל עם atpl  עם 200 שעות ?   

על מנת לקבל רשיון "טייס תובלה " ATPL מלא , אתה חייב להיות בעל נסיון של 1500 שעות טיסה לפחות. עד אז אתה מחזיק ברשיון מסחרי בלבד CPL. אילו תעשה רשיון בישראל או בארה"ב לכל רשיון יש תיאוריות משלו. ככל שהרשיון "גבוה" יותר - כך גם התיאוריה בשבילו רחבה יותר. לכן התיאוריה ל ATPL היא הרחבה והמקיפה ביותר במקצוע הטייס.

רק באירופה, רשויות התעופה מאפשרות לתלמיד טייס המבצע מסלול מסודר למסחרי בבית ספר מוכר, לשדרג את הידע שלו ולגשת למבחני ידע תיאורטי של ATPL למרות שבשלב הנסיון הטיסתי שלו הוא מבצע מסחרי CPL ב 200 שעות טיסה. זה נקרא ATPL FROZEN - מוקפא. אתה מקבל את כל הזכויות של טייס מסחרי CPL ויש לך 7 שנים לצבור ולהגיע ל 1500 שעות טיסה, אז תהיה זכאי להזמין בוחן ולעבור מבחן ATPL מעשי בלי צורך לעשות שוב מבחני תיאוריה. 

   כל חברות התעופה האירופאיות ובאסיה מבקשות שלטייס המגיש מועמדות למשרה יהיו לפחות 250 שעות טיסה וATPL מוקפא - זה מבטיח לשטייס "צעיר" יש לפחות ידע תיאורטי נרחב לשמש קצין ראשון למרות שיש לו מעט נסיון טיסתי. 

האם אפשר לעבוד כמדריך בבית הספר בסיום ההסמכות ובאילו תנאים? האם שעות טיסה כמדריך נחשבות כמו שעות טיסה של צבירת שעות מבחינת חברות התעופה? 

כן, בוודאי שניתן לעבוד כמדריך לאחר סיום ההכשרה. הדבר תלוי בכמה גורמים:

 1. התאמה - לא כל אחד מתאים להיות מדריך. בית הספר כבר יכיר אותך מקורס ה PPL ויודע אם אתה מתאים להדרכה, אולם בכל מקרה יש מבחן התאמה להדרכה.

 2. אתה חייב להחזיק ברשיון CPL לפחות.

 3.  לגבי צורת העסקה : יש כמה אפשרויות :

 א. אתה עושה קורס מדריכי טיסה על חשבונך - תיאוריה + 30 שעות, ואח"כ עובד כפרילנסר לפי שכר לשעה.

 ב. אתה חותם על הסכם עם בית הספר ל- 3 שנים : בית הספר יממן קורס הדרכה על חשבונו, ואתה מתחייב לעבוד כמדריך במשך 3 שנים, לפחות 500 שעות הדרכה בשנה ( מדריך עושה בממוצע כ-800 שעות). במקרה כזה זו משרה מלאה עם כל התנאים הסוציאלים הנלווים, כולל בית הספר ישיג עבורך אשרת עבודה (אם ברשותך רק דרכון ישראלי)

אשמח לדעת גם מה בערך אחוז הפורשים ומה הנוהל במקרה שמישהו מחליט להפסיק את הלימודים.

עד עתה, כל התלמידים שהתחילו סיימו לפחות רשיון טייס פרטי  PPL ! אין פורשים !! יש  מי שבוחר שלא להמשיך לרשיון נוסף גבוה יותר, ויש מי שממשיך אח"כ בקצב אישי משלו.

ניתן לפרוש בכל עת !  לפני הלימודים חותמים על הסכם עם בית הספר, בו מפורטים כל זכויותיך וחובותיך כתלמיד בבית הספר, וכל זכויות וחובות בית הספר כלפיך. 

במקרה של פרישה - סכום אשר שולם מראש עבור קורסי תיאוריה ודמי ניהול (אדמיניסטרציה בית הספר) - לא יוחזר. כל סכום אחר אשר נמצא בחשבונך בבית הספר ואשר לא נוצל לצרכי שעות טיסה או הדרכה- בית הספר מתחייב להחזיר אליך במלואו !

שאלה נוספת, כמה תלמידים בערך יש בכל כיתה.

קורס הטייס  מתנהל בקבוצה של 3~7 תלמידים.  

החל מאוגוסט 2019 יתנהל כל הקורס מאפס שעות ועד רשיון מסחרי באופן קבוצתי! 

כולל קורס טייס פרטי, שלב צבירת השעות, לימודי התיאוריה ל ATPL, קורס דו מנועי , קורס מכשירים, ומסחרי. 

היתרון בקורס הקבוצתי - ניהול זמן ומשאבים יעיל של בית הספר לטובת הקורס - הקצאת מדריכים ומטוסים ע"פ תוכנית הקבוצה, תדריכים כיתתיים משותפים, לתלמיד יש עם מי לחלוק בלימודים משותפים ועוד.

בתוכנית הזאת אין אפשרות להמשיך כמדריך בביה"ס לטיסה עד שמגיעים לכמות שעות מספיקה להיכנס לאחת חברות התעופה. מה הפתרון לזה? יש אפשרות להמשיך להדריך שם בלי אזרחות אירופאית?

גם בבית הספר FAIR  אותו אנחנו מייצגים ניתן להוציא רשיון מדריך ולהשאר להדרכה. 

זה לא חלק מהתוכנית הבסיסית אלא הצעה נפרדת לאחר השלמת רשיון טייס מסחרי. 

יש מבחן התאמה למדריך טיסה (לא כל אחד מתאים). 

לבעלי דרכון ישראלי בלבד-יש אפשרות להוצאת ויזת עבודה ע״י בית הספר -מותנה בחתימה לעבוד כמדריך 3שנים. 

האם הלימודים הם על בסיס ויזת סטודנט? האם יש אפשרות להמשיך לעבוד כמדריך באירופה כמה שנים אחרי סיום הלימודי טיסה, בדומה לארה"ב.

בזמן הלימודים אין צורך בויזת סטודנט ( מושג שלקוח מעולם הלומדים בארה״ב). כתייר תצטרך לצאת מצ׳כיה פעם ב3חודשים ומיד לחזור. 

לגבי הדרכה - ראה שאלה 15 ושאלה 12 

האם הביה"ס עוזר לחפש עבודה בסוף התוכנית הכשרה?

 בית הספר ממליץ ועוזר - אבל לא מתערב בהשגת עבודה. ניתן - למתאימים - לקבל עבודה כמדריך בבית הספר.

מידי פעם, כתלוב בחברות תעופה שונות - ניפתחות תוכניות "קדאטים" אולם תנאי הסף משתנים מעת לעת - זה לא על בסיס קבוע.

חברות תעופה העובדות בצמוד לבית הספר כדוגמת WIZZAIR ,TRAVEL SERVICE ,RYANAIR פונות אל בית הספר לקבלת חוות דעת מפורטת וסומכים על המלצת בית הספר.

 

רציתי להבין מה הכוונה שאתם רושמים שהרשיון טוב ל-7 שנים ועד 1500 שעות טיסה ?

 

צריך להכיר קצת את היררכיית הרשיונות בתחום התעופה  - ראה הסבר מצורף - הדרך לקריירה.

אם ברצונך להיות טייס מקצועי - תצטרך בסוף הדרך רשיון ATPL - שהוא הרשיון הגבוה ביותר. לא ניתן להיות טייס מפקד (קברניט) של מטוס נוסעים ללא רשיון ATPL.

הכל העולם, גם באירופה, ישראל וארה"ב - התנאי להוצאת רשיון ATPL הוא שיש ברשותך 1500 שעות טיסה.

ניתן להיות קצין ראשון אם אתה מחזיק רשיון טייס מסחרי CPL וברשותך הגדר מכשירים IR .

 

רק במסלול האירופאי EASA ניתן להוציא רשיון CPL אבל לעשות תיאוריה של ATPL מייד לאחר הרשיון הפרטי. כלומר - תקבל רשיון וזכויות של CPL אבל הידע התיאורטי שלך רחב יותר של ATPL . אם תצבור 1500 שעות טיסה במהלך 7 שנים לאחר הוצאת רשיון ה CPL - תוכל לשדרג את רשיונך, להזמין בוחן למבחן מעשי ל ATPL ללא צורך במעבר מבחני תיאוריה שוב. זו ההגדרה של ATPL FROZEN - זכויות ה ATPL שלך מוקפאות ל-7 שנים עד שתצבור 1500 שעות טיסה.

 

המצב כיום - כל חברות התעופה באירופה, וגם באסיה אשר עובדים ע"פ התקן האירופאי - מציבות תנאי סף לקבלה של טייסים "צעירים" עם מעט שעות טיסה - הם מוכנים לקבל טייסים בעלי מינימום של 250 שעות טיסה בלבד, בתנאי שהם מחזיקים ברשיון טייס מסחרי CPL ובו הגדר מכשירים IR ובו הגדר מטוס רב מנועי ME והם עשו תיאוריה ATPL FROZEN .

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

bottom of page